...

Zima nie odpuszcza, prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne, dlatego w trosce o Wasze bezpieczeństwo podpowiadamy, co zrobić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo stłuczki w tych trudnych, zimowych warunkach.

Przeczytajcie, co radzi nasz instruktor.

Zanim ruszysz, odśnież dokładnie samochód. 

Śnieg na szybach czy lusterkach ograniczy widoczność i w porę nie dostrzeżesz zagrożenia. A ten spadający chociażby z dachu Twojego samochodu może również zagrażać kierowcom jadącym za Tobą. Dodatkowo grozi Ci za to mandat do 500 złotych i punkty karne.

Płynnie na kierownicy i hamulcu.

Nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą i nie hamuj nagle. Przewiduj, pamiętaj o zachowaniu ostrożności i stosowaniu zasady ograniczonego zaufania. Ty możesz jechać zgodnie z przepisami, nie powodując zagrożenia, ale kierowca przed lub za Tobą już niekoniecznie.

Zachowaj większy niż zazwyczaj odstęp między samochodami.

Bardzo często na śliskiej drodze kolizje i wypadki są spowodowane zbyt bliską jazdą „na zderzaku”. By zachować odpowiednią odległość, zastosuj zasadę 3 sekund. Wybierz sobie charakterystyczne miejsce na drodze np. słupek czy znak drogowy i gdy samochód jadący przed Tobą zrówna się z tym punktem, wypowiedz w myślach liczby 121, 122, 123. Jeżeli po tym czasie będziesz na wysokości tego charakterystycznego miejsca, to znaczy, że jest zachowana bezpieczna odległość. W normalnych warunkach zazwyczaj stosuje się regułę 2 sekund, ale zimowa aura jest bardziej wymagająca.

Staraj się przewidywać zagrożenia. 

Wypatruj pieszych i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niestety nadal większość z nich ubiera się na czarno, wielu wciąż nie nosi odblasków, dzięki którym pieszy byłby widoczny nawet z ponad 200 metrów! Pamiętaj, że droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 100 km/h na śliskiej jezdni może wydłużyć się nawet kilkakrotnie, podczas gdy na drodze o dobrej przyczepności będzie to około 40 metrów.

Włącz myślenie. Używaj odpowiednich świateł. 

Włącz światła mijania. Dzięki temu będziesz bardziej widoczny na drodze. Automatyczne światła do jazdy dziennej nie świecą z tyłu samochodu. Co więcej, często można zaobserwować, że podczas złej widoczności, podczas opadów czy zapadającego zmroku, kierowca nadal jedzie na światłach dziennych, przez co staje się słabiej widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego. Gdy przemieszczasz się pustą i nieoświetloną drogą, użyj świateł drogowych czyli tzw. długich, ale wyłącz je od razu, gdy zauważysz innego kierowcę, bo mogą one oślepiać, gdy będą odbijać się od śniegu lub mokrego asfaltu. Świateł przeciwmgielnych tylnych używaj dopiero wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 m i natychmiast wyłącz gdy poprawi się widoczność. Nie oślepiaj jadących za Tobą.

Szerokiej i bezpiecznej drogi!

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.