...

Wśród wielu wartości, z którymi kojarzy się kobieta ważne miejsce zajmuje bezpieczeństwo, dlatego dziś parę słów na ten temat. ??

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że kobiety stanowią około 40 proc. polskich kierowców, a ich udział stale wzrasta. Panie jeżdżą bardziej zachowawczo, ostrożniej i mniej ekspresywnie. Rzadziej podejmują ryzyko, częściej stosują się też do przepisów ruchu drogowego. Jak podaje “Rzeczpospolita”, na 19,3 tys. wypadków odnotowanych w Polsce w 2022 roku spowodowały 5,2 tys. wypadków, mężczyźni – 14,1 tys.

Kobiety mają więc wszelkie predyspozycje, by być kierowcą idealnym, czyli bezpiecznym, świadomym, rozsądnym i odpowiedzialnym! Mężczyźni mogliby się od nich wiele pod tym względem nauczyć!?

Z okazji dzisiejszego święta poprosiliśmy naszych instruktorów, by na podstawie swojego doświadczenia w szkoleniach z kobietami ocenili ich podejście i styl jazdy. Sprawdźcie, jakie mieli obserwacje!

Piotr Zegarmistrz:

Od kilkunastu lat prowadząc szkolenia i eventy w SJS zdarza mi się spotykać ze stereotypowymi uwagami o „kobietach za kierownicą”. Wraz z pozostałymi instruktorami staramy się prostować tego typu krzywdzące opinie. Wynikają one zapewne z wyobrażenia klasycznego modelu polskiej rodziny, w którym to mężczyzna użytkuje na co dzień samochód, podczas rodzinnych podróży zawsze zajmuje miejsce za kierownicą, a żona/partnerka prowadzi tylko wtedy, gdy „on” jest po imprezie.

W ostatnim dwudziestoleciu dużo się w tej kwestii zmieniło. W wielu rodzinach są dwa lub więcej samochody, kobiety coraz częściej „pracują za kierownicą” równie intensywnie jak mężczyźni.

Moja obserwacja jest taka, że jeżeli porównamy kierowców obu płci pokonujących statystycznie tyle samo tysięcy kilometrów rocznie, to kobiety poruszają się po drogach równie sprawnie i pewnie co mężczyźni. Ponadto, statystycznie są bardziej bezpiecznymi kierowcami, rzadziej wdają się w drogowe konflikty, rzadko przeceniają swoje umiejętności i nie starają się nic nikomu na drodze udowadniać!

I jeszcze jedno – moja żona parkuje bardziej precyzyjnie niż ja!?

A co mówi Irek Dancewicz?

Faktem jest, że kobiety jeżdżą bezpieczniej, powodują mniej kolizji i wypadków. Cechuje je jazda defensywna, nie przekraczają dozwolonej prędkości. Stojąc w korku, mniej się irytują w przeciwieństwie do mężczyzn. Są też bardziej pokorne i dokładne, nie uważają się za świetnych kierowców, podczas szkoleń są otwarte na wiedzę i chcą pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności. Nie zamykają się na pomoc, szukają rozwiązania problemu, chętnie wchodzą w interakcję. Na drogach widzimy też coraz więcej kobiet za kierownicą taksówek, autobusów czy ciężarówek – to pokazuje, że lubią podejmować wyzwania i z powodzeniem realizują swoje życiowe pasje. Z pewnością będzie przybywać zawodowych kierowców wśród kobiet. Może dzięki temu będzie bezpieczniej na naszych drogach. ?

Drogie Panie, podziwiamy Was za siłę, energię, którą obdzielacie innych, optymizm i uśmiech, którym ocieplacie rzeczywistość. Jesteście dla nas ogromnym wsparciem, inspirujecie do działania i sprawiacie, że świat wydaje się piękniejszy.

Z okazji Waszego święta nasz team życzy Wam szeroko rozumianego bezpieczeństwa! Śmiało sięgajcie po marzenia, bądźcie szczęśliwe, spełnione i docenione – nie tylko od święta! ??

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.