...

Przewożenie zwierząt w samochodzie to ważny aspekt codziennej mobilności, który wymaga uwagi i odpowiednich środków bezpieczeństwa. Nieprawidłowe przewożenie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz narażać zdrowie i życie zwierzaka. W niniejszym artykule przyjrzymy się z bliska, jak przewozić zwierzęta w samochodzie, zapewniając im maksymalne bezpieczeństwo i komfort podczas podróży.

Wybór odpowiedniego zabezpieczenia

Zanim wyruszysz w podróż ze swoim pupilkiem, upewnij się, że masz odpowiednie zabezpieczenie dla niego. Dla psów i kotów najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych klatek transportowych lub pasów bezpieczeństwa dla zwierząt. Pamiętaj, że nieprzywiązane zwierzę może być nie tylko niebezpieczne dla siebie, ale także dla innych pasażerów, gdy nagle skoczy na kierowcę lub zacznie przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu. Małe i średnie psy mogą być przewożone na tylnej kanapie zabezpieczone np. specjalnymi szelkami przypiętymi do pasów bezpieczeństwa. Duże psy najlepiej umieścić w bagażniku (samochód kombi lub SUV) oddzielonym specjalną kratką. Pod żadnym pozorem zwierzęta nie mogą być przewożone na kolanach pasażera czy kierowcy! Zdecydowanie stanowi to zagrożenie dla samego czworonoga jak również dla uczestników podróży.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o Ruchu Drogowym” precyzuje:

 • zwierzę, które jest przewożone w samochodzie nie może ograniczać widoczności drogi kierującemu i nie może go rozpraszać podczas kierowania pojazdem
 • przewożąc swojego pupila w samochodzie należy zabezpieczyć jego pozycję
 • kierujący pojazdem zobowiązany jest do zapewnienia zwierzakowi dogodnego miejsca, zapewnienie dostępu do świeżego powietrza oraz przerwy w podróży na spacer

Kara:  Jeśli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi nieprawidłowości w kwestii przewożenia naszego zwierzaka, może nałożyć na nas mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł.

Zapewnienie komfortu

Podczas podróży ważne jest zapewnienie zwierzakowi odpowiedniego komfortu. Upewnij się, że ma wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać, wyprostować lub położyć. Unikaj umieszczania zwierząt w niewielkich klatkach transportowych na dłuższe dystanse, ponieważ może to prowadzić do stresu i dyskomfortu.

Bezpieczne warunki atmosferyczne

Pamiętaj również o warunkach atmosferycznych w samochodzie. W gorące dni unikaj pozostawiania zwierzaka w nagrzanym samochodzie, aby uniknąć przegrzania i udaru cieplnego. W zimne dni zapewnij zwierzakowi ciepłą kołderkę lub koc, aby było komfortowo.

Regularne postoje

Planuj regularne przerwy podczas długich podróży, aby zwierzak mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się wody i rozprostować kości. Pamiętaj, że podróż w samochodzie może być stresująca dla niektórych zwierząt, więc daj im wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i relaks.

Akcesoria:

 • przegroda bagażnikowa
 • mata/koc do transportera
 • mata/koc do bagażnika
 • szelki lub krótka smycz
 • plastikowy transporter
 • metalowa klatka
 • specjalne foteliki do przewozu psów

 

Jak przyzwyczaić psa do podróżowania?

Przyzwyczajenie psa do podróżowania samochodem może wymagać cierpliwości i systematyczności, ale z odpowiednim podejściem większość psów może nauczyć się komfortowo podróżować. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby przyzwyczaić swojego psa do podróży samochodem:

 1. Pozytywne doświadczenia: Zacznij od krótkich, pozytywnych doświadczeń związanych z samochodem. Rozpocznij od krótkich przejażdżek, które kojarzyć się będą z czymś miłym, na przykład wyjazd na spacer lub do parku.
 2. Stopniowe wprowadzanie: Stopniowo zwiększaj czas trwania podróży. Rozpocznij od krótkich przejazdów, a następnie stopniowo wydłużaj czas podróży, aby pies mógł się przyzwyczaić do jazdy samochodem. Przyzwyczaj psa do konkretnego miejsca w samochodzie. Pozwól mu na podróżowanie ze swoją ulubioną zabawką.
 3. Pozytywne wzmocnienie: Nagradzaj psa za spokojne zachowanie w samochodzie. Po każdej udanej podróży, pochwalcie go i nagrodź ulubionymi smakołykami lub zabawką.
 4. Komfortowe warunki: Zapewnij psu komfortowe warunki podróży. Umieść go w specjalnej klatce transportowej, pasie bezpieczeństwa dla zwierząt lub na specjalnej pokrycie, które zapewni mu stabilność i wygodę podczas jazdy.
 5. Częste przerwy: Planuj regularne przerwy w trakcie podróży, aby pies mógł się rozprostować, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i napić się wody.
 6. Konsekwencja: Bądź konsekwentny w swoich działaniach i oczekiwaniach. Stosuj te same zasady i rutyny podczas podróży, aby pies mógł się lepiej przyzwyczaić do jazdy samochodem.
 7. Cierpliwość: Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc proces przyzwyczajania może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i pozwól swojemu psu dostosować się do nowych sytuacji stopniowo.

Podsumowując, przewożenie zwierząt w samochodzie wymaga odpowiednich zabezpieczeń, dbałości o komfort oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Zapewnienie zwierzakowi właściwych warunków podróży jest kluczowe dla jego dobra i bezpieczeństwa, a przestrzeganie powyższych zasad może znacząco zmniejszyć ryzyko wypadków i zapewnić pupilowi komfortową podróż.

 

Życzymy wspaniałych i bezpiecznych podróży,

SJS Driving Academy

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.