prezenty

kalendarz szkoleń

WYBIERZ, JAKA INFORMACJA CIĘ INTERESUJE

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA SZKOLENIE?

Istnieją dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zarejestrowanie się na stronie, po czym zapisanie się na szkolenie w CRM użytkownika. Innym sposobem jest wysłanie maila na adres biuro@sjs.pl z następującymi informacjami:

 • imię i nazwisko uczestnika
 • numer kontaktowy
 • wybrany termin i stopień szkolenia
 • numer vouchera, jeśli taki posiadasz

W zwrotnym mailu otrzymamy wówczas potwierdzenie dokonania rezerwacji.

CZY LEPIEJ SZKOLIĆ SIĘ SAMOCHODEM SZKOŁY CZY TEŻ WŁASNYM?

To jedno z najczęściej zadawanych nam pytań przy ustalaniu szczegółów kursu. Czy warto przyjechać własnym autem? Zdecydowanie TAK!

Wszystkie największe i najbardziej doświadczone europejskie szkoły doskonalenia techniki jazdy przyjęły właśnie ten schemat. U podstaw takiego podejścia leży założenie, iż samochody w obrębie tej samej marki czy nawet modelu różnią się od siebie. Bezpieczne prowadzenie auta jest jak układanka składająca się z wielu idealnie dopasowanych elementów. Musimy je poznać, abyśmy mogli swobodnie, a przede wszystkim bezpiecznie, poruszać się po drogach. Każdy samochód inaczej się prowadzi, na co wpływ mają m.in. rodzaj napędu, rozmiary i waga pojazdu, rodzaj opon, zastosowane systemy bezpieczeństwa (hamulce, ABS, kontrola trakcji, wspomaganie hamowania), układ kierowniczy i wiele innych.

Wszystko to wymaga więc od kierowcy nieco innych reakcji, a przez to sprawia, że dobre poznanie naszego samochodu – jego zachowania w trudnych warunkach – staje się kluczem do bezpiecznej jazdy. Z jednej strony nie tracimy czasu na „uczenie się” innego auta, a z drugiej ćwiczymy odpowiednie reakcje dla auta, jakim poruszamy się na co dzień. Wypracowane poprzez lata i przyjęte przez SJS Driving Academy najwyższe standardy i procedury oraz doświadczona kadra instruktorów pozwalają nam zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno uczestników, jak i ich samochodów. Pamiętajmy, że celem naszych kursów nie jest nauka agresywnej, lecz defensywnej techniki jazdy, a samochody w trakcie kursu nie ulegają wyższemu niż w normalnej jeździe zużyciu.

Co daje szkolenie się samochodem, którym jeździmy na co dzień:

 • dobrze go znamy i nie tracimy czasu na „uczenie się nowych rozwiązań”,
 • ćwiczymy i uczymy się wykorzystywać możliwości, jakie posiada nasz samochód,
 • poznajemy w całkowicie bezpiecznych warunkach granicę naszego auta, której nie powinniśmy przekraczać w ruchu ulicznym
 • poznajemy zachowanie się naszego samochodu w trudnych, lecz bezpiecznych sytuacjach
 • niższe koszty szkolenia

CZY POWINIENEM SPECJALNIE PRZYGOTOWAĆ SWÓJ SAMOCHÓD DO SZKOLENIA?

Nie, nie jest to konieczne.

Kursy I i II stopnia w SJS Driving Academy to kursy uczące bezpiecznej jazdy, a nie zaawansowanych technik jazdy sportowej. Podczas szkolenia w bezpiecznych warunkach symulujemy sytuacje, jakie mogą nam się wydarzyć w codziennej jeździe po drodze. A na to każdy z samochodów jest przygotowany konstrukcyjnie. Szkolenie to nie zwiększa nadzwyczajnie przeciętnego zużycia samochodu, warto jednak przed przyjazdem na kurs sprawdzić podstawowe elementy samochodu, jak choćby hamulce czy poziom oleju silnikowego. Zdarzają się bowiem Klienci, którzy na torze dowiadują się od instruktorów, że samochód nie ma już hamulców! Ponadto warto wypakować niepotrzebne rzeczy z bagażnika oraz przedziału pasażerskiego (w szczególności spod fotela kierowcy!). Oczywiście można zrobić to również na torze, przed samym szkoleniem, pozostawiając zbędne i luźne przedmioty w zamkniętych garażach SJS Driving Academy.

GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ SZKOLENIA?

Szkolenia dla klientów indywidualnych odbywają się w ODTJ "Tor Kielce" w Miedzianej Górze oraz sporadycznie w Krakowie, Łodzi oraz w Dolsku k/Poznania. Do przeprowadzenia szkolenia na wysokim poziomie potrzebny jest ośrodek o odpowiednim standardzie zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i infrastruktury.

Z tego też powodu Kielce to nasz ośrodek wiodący. Na jego terenie znajdziemy m.in. niezliczoną ilość dróg o bardzo zróżnicowanej pod kątem przyczepności nawierzchni, całą gamę zakrętów i sekcji następujących po sobie łuków szkoleniowych o różnej konfiguracji terenu, dwie płyty poślizgowe, odcinki umożliwiające prowadzenie testów drogowych, a wszystko to w otoczeniu stref bezpieczeństwa oraz twardych i równych poboczy trawiastych. Nie zapominajmy też o w pełni wyposażonych salach szkoleniowych czy zapleczu gastronomicznym (restauracja).

Wybór obiektu stanowi jeden z najistotniejszych elementów procesu podejmowania decyzji o szkoleniu. Skupienie się na psychologii jazdy po drodze (w SJS Driving Academy to specjalnie wyselekcjonowane odcinki toru) to dla nas zdecydowany priorytet.

CZY MOŻNA ZAPISAĆ SIĘ NA II STOPIEŃ BEZ UKOŃCZENIA I ETAPU?

Wychodząc z założenia, że aby nauczyć się biegać, musimy najpierw dobrze opanować trudną sztukę chodzenia, przyjęliśmy zasadę realizacji programu II stopnia tylko dla osób uczestniczących wcześniej w I etapie. Ze względu na standaryzację w obrębie Polskiego Stowarzyszenia Motorowego (PSM), jakiej jako SJS Driving Academy byliśmy wielkim zwolennikiem, w naszym kursie II stopnia mogą wziąć również osoby, które udokumentują ukończenie programu I stopnia w którejkolwiek ze szkół zrzeszonych.

PO JAKIM CZASIE MOŻNA ZAPISAĆ SIĘ NA II STOPIEŃ?

Sugerujemy, aby okres pomiędzy I a II stopniem mieścił się w granicach 4-6 tygodni. Przez miesiąc po naszym pierwszym spotkaniu powinniśmy jak najwięcej czasu i uwagi poświęcić wiadomej jeździe starając się myśleć i wprowadzać w życie to, czego się dowiedzieliśmy w trakcie szkolenia. Chodzi o ugruntowanie wiedzy oraz wykorzystanie czegoś, co nazywamy „pamięcią ruchową”. Bez tej świadomej jazdy osiągnięta poprawa podczas samego kursu stopniowo będzie tracić znaczenie aż do całkowitego powrotu do starych, złych nawyków.

Podczas szkolenia I stopnia otrzymujemy pewnego rodzaju warsztat, kilka drobnych ćwiczeń, które w każdej chwili możemy wykonać sami, aby utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności. Oczywiście możemy zapisać się na II stopień także po dłuższym okresie czasu. W zależności jednak od tego, jak dużo czasu było w naszej jeździe świadomych ćwiczeń, część dnia na torze może okazać się walką o przypomnienie sobie fundamentalnych zasad techniki jazdy.

CZY MOŻNA ZREALIZOWAĆ DWA STOPNIE TEGO SAMEGO DNIA?

Nie jest to możliwe ze względu na intensywność poszczególnych kursów. Aby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, potrzebnych jest wiele godzin ciężkiej pracy i wielu powtórzeń. Z naszych doświadczeń wynika, iż sześciogodzinny program stanowi optymalną długość szkolenia, przy którym z jednej strony realizujemy wystarczającą liczbę ćwiczeń praktycznych, z drugiej - nie przekraczamy niebezpiecznej granicy znacznego spadku czasu reakcji kierowców, spowodowanej ich długą koncentracją. Takie szkolenie musiałoby trwać minimum 12 godzin, co przy założeniu najwyższej koncentracji i skupienia stałoby się niebezpieczne. Warto też podkreślić, że kurs I stopnia stanowi pewnego rodzaju fundament techniki jazdy, stąd też sugerujemy jego ugruntowanie i wprowadzenie w życie jeszcze przed uczestnictwem w kursie II stopnia. Doskonalenie techniki jazdy to złożony proces a nie jednorazowa „instalacja wiedzy” niczym programu w komputerze:)

CZY MOŻLIWE JEST SZKOLENIE DWÓCH OSÓB NA JEDNYM SAMOCHODZIE?

Istnieje taka możliwość w układzie indywidualnym 2/1 (dwóch uczestników i jeden instruktor). Dwie osoby zamieniają się pomiędzy sobą za kierownicą na komendę instruktora prowadzącego. Poprzez przyjętą procedurę szkolenia w SJS Driving Academy osiągnęliśmy poziom, w którym każdy z uczestników wykonuje porównywalną liczbę przejazdów. Jest to sposób na obniżenie kosztów, choć preferowanym oraz jakościowo lepszym rozwiązaniem jest 1 osoba / 1 samochód. 

KIEDY ODBYWAJĄ SIĘ SZKOLENIA?

Szkolenia organizowane przez SJS Driving Academy realizowane są od 2000 roku. Z reguły terminy pojawiają się na kalendarzu 2-3 razy w miesiącu, pomiędzy wtorkiem a piątkiem. Sporadycznie - zdarza się kurs w sobotę.

JAKĄ SZKOŁĘ WYBRAĆ?

To pytanie zadaje sobie prawie każdy. Przecież od tej decyzji zależy, w czyje ręce oddamy nasze bezpieczeństwo. Czy warto kierować się więc emocjami, czy raczej postawić na suche fakty mówiące o profesjonalizmie? Czy znany kierowca rajdowy może być wspaniałym nauczycielem bezpiecznej, defensywnej jazdy? Umiejętność jazdy to jeszcze nie wszystko! Trzeba być również wspaniałym nauczycielem, który z horyzontu nie straci założonego celu – bezpieczeństwa! Nauczycielem, który pomimo swojej pasji i zamiłowania do dynamicznej jazdy, rozumiejąc idee swojej odpowiedzialności społecznej, powstrzyma się prezentowania narzędzi sztuki rajdowej. Na co warto więc zwrócić uwagę przy wyborze szkoły, w której będziemy się szkolić? Z pewnością na jej program, doświadczenie, dobór instruktorów, jakość obiektu szkoleniowego oraz sposób prowadzenia kursu.

SJS Driving Academy to:

 • certyfikowana kadra instruktorów; obecnie jest to 18 na stałe zatrudnionych osób o ściśle sprecyzowanych specjalnościach, które - poprzez przyjętą filozofię ciągłego doskonalenia - cały czas podnoszą swoje kwalifikacje na kursach dla instruktorów za granicą,
 • dwa własne obiekty szkoleniowe (ODTJ "Tor Kielce" oraz SJS Warszawa Bemowo)
 • program szkoleniowy opracowany wspólnie z Krzysztofem Hołowczycem, który stał się wzorem do naśladowania dla innych szkół,
 • wypracowane na bazie doświadczeń procedury
 • szeroki wachlarz samochodów szkoleniowych na życzenie klienta

CZY PRAWDĄ JEST, ŻE LEPIEJ SZKOLIĆ SIĘ W ZIMIE ZE WZGLĘDU NA TRUDNIEJSZE WARUNKI?

Zdecydowanie nie jest to prawdą. Szkolenie w warunkach zimowych ogranicza się jedynie do ćwiczeń przy obniżonej przyczepności kół. Statystyki pozostają jednak bezlitosne i wskazują wyraźnie, iż najwięcej najcięższych wypadków paradoksalnie powodowanych jest na suchej nawierzchni, przy bardzo dobrej widoczności. W zimie co prawda wszystko dzieje się wolniej, a przy niższych prędkościach czysto teoretycznie łatwiej o poślizg. Musimy jednak pamiętać o jednym: podczas szkolenia w zimie nie jesteśmy w stanie symulować warunków letnich, lecz podczas kursów odbywających się choćby przy palącym słońcu, możemy zasymulować nawet najtrudniejsze warunki poprzez realizację ćwiczeń na płytach poślizgowych czy zróżnicowanej nawierzchni asfaltowej. Fizyka pozostaje niewzruszona, a samochód zawsze w poślizg wprowadza sam kierowca (świadomie bądź też nie).

CZY MÓJ SAMOCHÓD NADAJE SIĘ NA SZKOLENIE?

Jeśli ktoś posiada więcej niż jedno auto, warto zastanowić się, co chcielibyśmy osiągnąć poprzez szkolenie w SJS Driving Academy. Jeśli czujemy obawę przed jazdą którymś z nich lub chcielibyśmy nauczyć się opanowania danego rodzaju napędu, warto wziąć udział właśnie tym samochodem. Co do zasady, zdecydowanie najlepszym jest wybór tego, którym pokonujemy najwięcej kilometrów codziennej jazdy. Przejaskrawiając, jeśli na co dzień poruszamy się firmowym stukonnym Fordem Focusem z silnikiem diesela, a na specjalne okazje w garażu pozostawiamy tylnonapędową, ponad dwustukonną Hondę S2000 bez jakichkolwiek systemów elektronicznych, boimy się wręcz podchodzić do tego auta, gdy tylko spadnie nawet lekki deszcz, lecz chcielibyśmy się przełamać i zacząć jeździć nim częściej, wówczas do szkolenia warto wybrać właśnie Hondę. Pamiętajmy, łatwiej jest przestawić się z jazdy tylnonapędowym samochodem, czy tym z napędem na cztery koła na prowadzenie pojazdów przednionapędowych niż odwrotnie. Jeśli natomiast jazdę przysłowiową Hondą traktujemy czysto hobbistycznie, a wspomnianym Fordem pokonujemy dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie i zależy nam na bezpieczeństwie, wówczas zdecydowanie wybierzmy Forda.

CZY PODCZAS SZKOLENIA POTRZEBNE SĄ KASKI?

Nie, nie są one wymagane ani rekomendowane w szkoleniach I czy II stopnia. Pamiętajmy, kursy te uczą bezpiecznej jazdy samochodem a nie zaawansowanych technik sportowych. Tego typu elementy rekomendowane są przy kursach sportowych III stopnia, realizowanych w układzie „jeden na jeden”, na torach wyścigowych typu Poznań czy Nürburgring, czy też na obiektach szutrowych.

Zobacz inne podstrony

Close

Wyszukaj