prezenty

kalendarz szkoleń

Wymiana opon - Problem czy obowiązek kierowcy?

lis 2019

Opony stanowią jedyny element naszego samochodu, który ma bezpośredni kontakt z jezdnią, a parametr, jakim jest przyczepność wpływa na kontrolę kierowania pojazdem i w konsekwencji bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Właśnie dlatego kwestia zmiany opon z letnich na zimowe jest tak istotna i doskonale, że świadomość kierowców w tym zakresie jest bardzo duża.


Niestety termin wymiany opon jest kwestią umowną i wielu kierowców tak naprawdę nie wie, kiedy należy udać się do zakładu wulkanizacji lub samodzielnie wymienić opony zimowe. Konsekwencje braku odpowiednich opon mogą mieć bardzo negatywne skutki dlatego czujemy się w obowiązku przybliżyć Państwu wiedzę dotyczącą wspomnianego zagadnienia.

A zatem kiedy należy wymienić opony?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest banalnie prosta. Mianowicie 7 stopni Celsjusza to granica poniżej, której opony letnie tracą swoje właściwości w zakresie przyczepności. Wówczas opony stają się twarde, a ich "współpraca" z nawierzchnią przestaje być efektywna i w rezultacie stają się podatne na uślizgi nawet na suchej nawierzchni. Wspomniane 7°C to jednak nie granica, która uchroni nas przed utratą przyczepności, ponieważ już poniżej 10°C możemy odczuwać znacznie intensywniejszą ingerencję systemu ESP podczas jazdy.


Śledzenie prognoz pogody oczywiście jest rozwiązaniem, które polecamy, ale odkładanie wymiany opon na ostatnią chwilę to swoiste proszenie się o problemy, bo jak wiadomo pogoda bywa kapryśna i potrafi zaskoczyć. Ponadto niestety nadal większość kierowców mimo świadomości decyduje się na wymianę opon dopiero wówczas, gdy pojawi się pierwszy śnieg, a to związane jest najczęściej z długim oczekiwaniem w serwisach wulkanizacji.


Z uwagę należy także podejść do jakości bieżnika, a ściślej jego zużycia. Ten temat często bywa bagatelizowany, a przecież ma wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego pamiętajmy, że zakup nowych opon wysokiej jakości np. uznanej marki Pirelli to nie konieczność, ale inwestycja w komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Close

Wyszukaj