prezenty

Ośrodek Szkoleniowy

ODTJ - TOR KIELCE

Ośrodek Szkoleniowy - ODTJ - TOR KIELCE

Specyfikacja toru:

Długość dużej pętli: 4,160 km
Szerokość toru: 10 - 14 m
Długość mełej pętli: 820 m
Płyta poślizgowa: 8 x 60 m
Ilość zakrętów: 16
Najdłuższa prosta: 450 m
Różnica wzniesień: ok. 59,2 m

Jednym z najsłynniejszych torów wyścigowych w Polsce jest znajdujący się w województwie świętokrzyskim, będący własnością Automobilklubu Kieleckiego – Tor Kielce.

Historia

Tor Kielce powstał w latach 1976-1977 roku z inicjatywy prezesa Automobilklubu Kieleckiego – Włodzimierza Wójcikiewicza, który podjął współpracę z zakładami z regionu świętokrzyskiego oraz z Polskim Związkiem Motorowym. Głównym projektantem obiektu zlokalizowanego w Miedzianej Górze, niedaleko Kielc, był Józef Marcinkowski.

Oficjalne otwarcie pierwszego w Polsce toru samochodowo-motocyklowego – Toru Kielce, miało miejsce 26 czerwca 1977 roku. Od lat 80. ubiegłego stulecia na terenie Toru Kielce organizowana jest regularnie giełda samochodowa – największa w regionie.

Obecnie Tor Kielce stanowi integralną część ośrodka sportowo-turystycznego „Moto-raj”, który obok emocjonującej, ponad czterokilometrowej pętli toru obejmuje także: budynek administracyjny, pitline wraz z boksami garażowymi, pętlę owalną oraz asfaltowy tor kartingowy, duży paddock.

Przeznaczenie

Tor Kielce jest atrakcyjnym dla kierowców samochodów obiektem sportowym, na którym aktualnie odbywają się głównie różnego rodzaju eventy. Organizatorem ogromnej ich większości jest krakowska firma SJS S.A. prowadząca marki Szkoła Jazdy Subaru, Driving Experience oraz prestiżową AMG Driving Academy. Nieco rzadziej odbywają się tutaj mistrzostwa krajowe i międzynarodowe, a także imprezy integracyjne. Wielką popularnością cieszą się jednak organizowany na Torze Kielce kultowy SuperOES – stojące na najwyższym poziomie w Polsce zawody, w których ścigają się ramię w ramię amatorzy i profesjonaliści.

W 2000 roku Tor Kielce był gospodarzem szosowych kolarskich mistrzostw Polski oraz kolarskich mistrzostw Europy kategorii młodzieżowców.

Zgodnie z kalendarzem imprez, jaki przedstawia właściciel Toru Kielce, w kolejnych miesiącach roku będzie on gościł wydarzenia:

  • centralne: kurs na licencję wyścigową BC, BC Junior, C Junior oraz Grand Prix FIAT AUTO POLAND 2016;
  • okręgowe:
    • SUPEROES – X kolejnych rund, zwieńczonych Pucharem Jesieni,
    • SUPERBARBÓRKĘ 2016.

Tor Kielce gości imprezy centralne, okręgowe i klubowe sportów popularnych, m.in. rajdy pojazdów zabytkowych, zloty caravaningowe, czy też imprezy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wynajmują go różne firmy na organizację imprez biznesowych B2B, między innymi Driving Experience. Firma ta na Torze Kielce wielokrotnie już organizowała eventy motoryzacyjne.

Zobacz inne podstrony

Close

Wyszukaj