...

Wiosna jest już praktycznie tuż za rogiem; temperatura rośnie, dni stają się coraz dłuższe i bardziej słoneczne. Zapewne poczuliście już jej powiew, ale nie dajcie się oszukać i wciąż pamiętajcie o zachowaniu ostrożności na drodze, bo bardzo łatwo możecie wpaść w pułapkę, jaką jest czarny lód.

Wiosną nocami wciąż występują przymrozki, które powodują oblodzenie nawierzchni. Mówimy wówczas o gołoledzi lub czarnym lodzie.

✔️Czarny lód tworzy się bardzo szybko w nocy lub wcześnie rano, gdy podczas okresów dużej wilgotności temperatura powietrza spada poniżej zera i ta unosząca się w powietrzu wilgoć zamarza. Tak powstała cienka warstwa lodu bywa czasem trudna do zauważenia. Na nasłonecznionych drogach szybko się topi, ale wystarczy, że wjedziemy w miejsce zacienione, gdzie czarny lód może utrzymywać się przez dłuższy czas. Szczególnie niebezpiecznie bywa na obszarach zalesionych, mostach, tunelach i wiaduktach, w okolicy zbiorników wodnych, rzek i mokradeł.

✔️Jadąc, warto obserwować pobocze, bo jeśli drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni będą oblodzone lub oszronione, to zapewne droga, którą jedziemy też jest pokryta cienkim lodem. Kiedy pojawia się czarny lód, możecie dostrzec także, że światła reflektorów odbiją się od drogi, co daje wrażenie jakby droga była błyszcząca.

Jak rozpoznać, że droga pokryta jest czarnym lodem? Przeczytajcie, co w tym temacie radzi szef instruktorów SJS Driving Academy, Darek Kępa.

✔️Jeżeli wyczuwacie, że Wasze auto reaguje na skręty kierownicy gorzej lub z opóźnieniem, przy skrętach kierownicą lub dodawaniu gazu zapala się kontrolka systemu ESP (ingerencja systemu spowodowana utratą przyczepności któregoś z kół), a podczas hamowania uruchamia się system ABS (drgający/wibrujący pedał hamulca, dźwięk/terkotanie działającego systemu) oznacza to, że wjechaliście na nawierzchnię o zmniejszonej przyczepności.

Co wtedy zrobić?
✔️Powinniście zachować szczególną ostrożność. Stopniowo zmniejszajcie prędkość, nie wykonujcie prób gwałtownych manewrów (skrętów kierownicą, hamowania, przyspieszania), bo może to doprowadzić do wypadnięcia z drogi, zderzenia z drzewami czy słupami albo wpadnięcia do rowu. Jeśli na drodze znajdują się inne poprzedzające Was pojazdy, to zachowajcie zwiększony dystans.

Warto zapamiętać te kilka rad i nie dać się zaskoczyć, kiedy rano będziecie jechać do pracy albo odwozić dzieci do szkoły.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.